Diamenty to jedne z najbardziej cenionych  kamieni szlachetnych na świecie. Ich najważniejszą właściwością jest twardość, dzięki temu są trwałe oraz odporne na zarysowania.

Brylanty to najlepsi przyjaciele kobiety, ale również inwestycja na lata.

Przed zakupem, warto zapoznać się z terminologią związaną z brylantami.

4C – skrót pochodzący od pierwszych liter czterech angielskich słów:

  • carat (karat – jednostka określająca masę),
  • colour (barwa),
  • clarity (czystość),
  • cut (szlif),

które decydują o wartości i jakości oszlifowanego diamentu. Diamenty o wspaniałej barwie, nieskazitelnej czystości, bardzo dobrym szlifie i znacznej masie należą do najrzadszych.

Masa kamienia

Darmowy hosting zdjęć i obrazków

Masę kamieni szlachetnych, w tym także diamentów, określa się w karatach metrycznych (ct). Jeden karat został zdefiniowany jako 200 mg, czyli 0,2 grama. Masę diamentu podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.

Czystość kamienia

Darmowy hosting zdjęć i obrazków

Diamenty na ogół mają znamiona wewnętrzne (nazywane inkluzjami), jak również znamiona zewnętrzne (zwane skazami), które czynią każdy kamień wyjątkowym i niepowtarzalnym. Znamiona diamentów o czystości P1, P2, P3 rzeczoznawca dostrzeże bez lupy, natomiast znamiona kamieni o czystości SI, VS lub VVS – dopiero przy użyciu specjalistycznej lupy o dziesięciokrotnym powiększeniu. Do najrzadszych należą diamenty o czystości LC, których inkluzje nie są dostrzegalne nawet przy zastosowaniu lupy. O tym, do jakiej klasy czystości diament zostanie przypisany, decyduje m.in. liczba inkluzji i skaz, ich rozmieszczenie, wielkość, łatwość dostrzegania oraz ich wpływ na brylancję.

FL (Flawless)- zupełnie czyste, wolne od charakterystycznych znamion wewnętrznych (inkluzji) oraz znamion zewnętrznych (skaz).

IF (Internally Flawless) - czyste, wolne od znamion wewnętrznych. W specjalistycznym badaniu wykazują jedynie znamiona zewnętrzne.

Wyżej wymienione diamenty są bardzo rzadko spotykane w obrocie.

VVS (Very, Very Small Inclusions)- bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje) widoczne tylko pod mikroskopem przy bardzo dokładnym badaniu przez specjalistę.

VS (Very Small Inclusions) - nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne widoczne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Niewidoczne gołym okiem. Diamenty te należą do tzw. średniej klasy.

SI (Small Inclusions) - czyli średnia jakość jubilerska, najlepsza propozycja jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę/jakość, małe inkluzje czyli znamiona wewnętrzne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Kamienie w tej klasie czystości polecane są klientom, którzy szukają równowagi pomiędzy wartością estetyczną pierścionka a ceną. W Polsce to najczęściej spotykane kamienie osadzane w biżuterii.

I1, I2 oraz I3 (Included) - Diamenty o klasie czystości I1 z reguły zachowują swoją całą brylancję a więc inkluzje jej nie zaburzają, od czystości P2 czystość ma pewne znaczenie dla brylancji diamentu. W kamieniach o niższej klasie czystości I2/I3 inkluzje są często widoczne gołym okiem.  Zamiennie w tej klasie używa się oznaczeń P1, P2 oraz P3 (franc. Pique)

Barwa kamienia

Darmowy hosting zdjęć i obrazków

Zdecydowana większość wydobywanych diamentów jest zabarwiona. Wyróżnia się diamenty o barwach fantazyjnych, m.in. niebieskiejróżowejpomarańczowej oraz diamenty o barwach typowych, tzn. od bezbarwnych po różne odcienie barwy żółtejbrązowej lub szarej. Szacuje się, że na 10 tysięcy kamieni o barwach typowych przypada tylko jeden o barwie fantazyjnej. Pośród diamentów o barwach typowych, które oceniane są w skali od D do Z, najrzadsze i najbardziej cenione są kamienie o barwie D, czyli całkowicie bezbarwne. Skala określająca stopień bezbarwności diamentów została ustalona przez Gemological Institute of America i jest powszechnie stosowana. Różnice w typowych barwach diamentów są bardzo subtelne, dlatego stopień bezbarwności określa się w specjalnych warunkach oświetleniowych oraz porównując do wzorców. Używa się przy tym m.in. określeń zimnej bieli oraz ciepłej bieli. Ta skala nie dotyczy diamentów o barwie fantazyjnej.

Do najsłynniejszych diamentów na świecie należą:

Cullinan – 3106 karatów, jest to największy znany diament

Excelsior – 995,2 karata, podzielony na 11 części i oszlifowany

Prezydent – 726,6 karata, brazylijski, podzielony na 29 części i oszlifowany

Jonker – 726 karatów, podzielony na 15 części i oszlifowany

Jubilee – 650,8 karata, po oszlifowaniu 245 karatów

Centenary - 599 karatów znaleziony w kopalni Premier

Imperial (Victoria, Great White, Nizam) – 457 karatów, oszlifowany

Prezydent – 425 karatów, brazylijski